Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale także Światowym Dniem Zespołu Downa, ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

Dlaczego właśnie ten dzień został jemu poświęcony? Wybrano 21 dzień trzeciego miesiąca w roku dla podkreślenia jego charakteru, ponieważ właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, rozwinięcie tolerancji i wrażliwości na ich problemy. Wyrazem solidaryzowania się z nimi są kolorowe skarpetki noszone nie do pary, aby podkreślić zróżnicowanie występujące naturalnie między ludźmi. Każdy z nas jest inny, a jednocześnie wszyscy potrzebujemy tego samego: życzliwości drugiego człowieka, jego otwartości, wsparcia i zrozumienia.

Niech Światowy Dzień Zespołu Downa będzie pretekstem do rozpoczęcia rozmów z naszymi dziećmi, uczniami na temat tego, jak różni jesteśmy, a jednocześnie jak w wielu aspektach mamy podobne zachowania, cechy, potrzeby. Często boimy się tego, co dla nas niezrozumiałe, więc ważne jest, aby poznawać się nawzajem. Postawa tolerancji, otwartości i zrozumienia zawsze powinna towarzyszyć nam w codziennych kontaktach z innymi ludźmi, w tym z osobami z zespołem Downa.