21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale także Światowym Dniem Zespołu Downa, ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Dlaczego właśnie ten dzień został jemu poświęcony? Wybrano 21 dzień trzeciego miesiąca w roku dla podkreślenia jego charakteru, ponieważ właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, rozwinięcie tolerancji i wrażliwości na ich problemy. Wyrazem solidaryzowania się z nimi są kolorowe skarpetki noszone nie do pary, aby podkreślić zróżnicowanie występujące naturalnie między ludźmi. Każdy z nas jest inny, a jednocześnie wszyscy potrzebujemy tego samego: życzliwości drugiego człowieka, jego otwartości, wsparcia i zrozumienia.
Niech Światowy Dzień Zespołu Downa będzie pretekstem do rozpoczęcia rozmów z naszymi dziećmi, uczniami na temat tego, jak różni jesteśmy, a jednocześnie jak w wielu aspektach mamy podobne zachowania, cechy, potrzeby. Często boimy się tego, co dla nas niezrozumiałe, więc ważne jest, aby poznawać się nawzajem. Postawa tolerancji, otwartości i zrozumienia zawsze powinna towarzyszyć nam w codziennych kontaktach z innymi ludźmi, w tym z osobami z zespołem Downa.