Kilka uwag o grach planszowych

Wspólne granie  dzieckiem w gry planszowe może przynieść nieocenione korzyści, pozytywnie wpływają one bowiem na kształtowanie wielu ważnych umiejętności.
• Umiejętność pracy według ustalonych reguł i zasad. Każda gra posiada szczegółową instrukcję, a podczas gry obowiązują ustalone zasady współpracy i zachowania.                                                                    
• Rozwój koncentracji uwagi i spostrzegawczości. Gra często wymaga skupienia się na kilku rzeczach jednocześnie: zasadach, kolejności grania, obserwowaniu ruchów innych uczestników.                                         
• Wytrwałość w  dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu. W  większości gier nie ma jednej drogi prowadzącej do wygranej. Gracze budują swój plan gry, podejmują decyzje związane z ruchami swoich pionków czy znajdują sposoby na rozwiązanie pojawiających się problemów.                                                                                                                      • Przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki i  zwycięstwa oraz odporność na stres. Wielokrotnie, grając, dzieci  oswajają się ze stresem towarzyszącym rywalizacji oraz poznawaniu nowych gier. Doświadczają w bezpiecznych warunkach zarówno sukcesu, jak i porażki, dzięki temu oswajają się z towarzyszącymi  emocjami.                                                                                                                 
• Odkrywanie własnych mocnych stron. Dzieci odkrywają swój potencjał. Rozpoznają obszary i sfery, w których mogą osiągać sukcesy.                                                                                 
• Wiele różnych umiejętności. Poszerzanie zasobu wiadomości o otaczającym świecie, doskonalenie wyobraźni i pamięci, ćwiczenie percepcji i pamięci wzrokowej, rozwijanie kreatywności.

Proste gry planszowe i edukacyjne do wydruku i wspólnej nauki i zabawy z dzieckiem:

1. Ćwiczenie i utrwalanie znajomości cyfr oraz kształtowanie umiejętności   rozpoznawania i przyporządkowywania ilości widzianych przedmiotów do cyfr – gry typu roll and cover,  dziecko rzuca kostką lub dwoma kostkami w zależności od wersji a następnie zakrywa pole z cyfrą odpowiadającą ilości oczek na kostce, wygrywa ten, który zakryje ostatnie pole bądź ten, kto zakryje więcej pól. Gra nadaje się również do samodzielnej pracy i zabawy.

Arkusze można pobrać ze strony:
https://www.prekinders.com/roll-cover-games/
https://www.childcareland.com/home/snowman-roll-and-cover#comments

pliki do wydruku:
https://prekinders-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/07/apples-roll-cover.pdf
https://prekinders-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/07/farm-roll-cover.pdf
http://www.earlylearningactivities.com/PDF/snowmanrac.pdf 
(wiele egzemplarzy)

2. Proste gry ćwiczące umiejętność dodawania i odejmowania, zarówno dziecko jak osoba dorosła przy obliczaniu wyników powinny korzystać z liczmanów tj. guzików, żetonów, cukierków, nakrętek itp celem zobrazowania dziecku czynności dodawania i odejmowania. Grę zaczynamy z pola START bądź z dowolnego, wyróżnionego pola ( w zależności od arkusza), poruszamy się z reguły zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Grę zaczyna najmłodszy gracz, rzuca kostką i porusza się do przodu tyle pól ile oczek wyrzucił na kostce. Następnie odczytuje działanie na polu na którym się zatrzymał, oblicza wynik i zaznacza (zakrywa) pole na środku planszy z liczbą odpowiadającą uzyskanemu wynikowi. Wygrywa osoba, która zakryła ostatnie pole pośrodku planszy.

Arkusze gry do pobrania ze stron:
http://classroomclipart.blogspot.com/p/numeracy.html
http://casierdecathycp.eklablog.com/jeu-soustractions-a103112927

pliki dostępne:
https://drive.google.com/file/d/0BxoORa3TsCocZmFEbjJmN2lEU3c/view
http://ekladata.com/ngbvdiXpUN7T_M58XQI_IstcE8k/Jeu-soustraction-clown-dinosaure.pdf (zawiera wersję łatwą i trudniejszą).

3. Gry/zabawy  roll and write, tłumaczone często jako: wyturlaj sobie. Gracze kolejno rzucają kostką i rysują części ilustracji znajdujące się w  kolumnie pod wylosowaną liczbą oczek. W grze każdy jest zwycięzcą, a gra kończy się kiedy każdy z graczy ma kompletny rysunek. Gotowy rysunek można dodatkowo pokolorować i urządzić wystawę prac. Zabawę możemy urozmaicić ćwiczeniami pamięci: gracz rzuca kostką 2 a nawet 3 razy, następnie stara się zapamiętać i odtworzyć z pamięci elementy rysunku. Gra jest dostępna w wielu wariantach.

Arkusze do pobrania ze stron:
https://pomyslyprzytablicy.pl/
http://theartsyfartsyartroom.blogspot.com/2016/07/roll-monster.html?m=1
https://www.drawinghowtodraw.com/stepbystepdrawinglessons/2016/06/drawing-games-kids-roll-dice-drawing-game/

Pliki do druku
https://drive.google.com/file/d/0B96OD7xrwtoLdF9JSVlPTTNCbGs/view  (stworek)
https://www.drawinghowtodraw.com/stepbystepdrawinglessons/wp-content/uploads/2016/06/01-roll-a-face.jpg   (twarz)
https://www.drawinghowtodraw.com/stepbystepdrawinglessons/wp-content/uploads/2016/06/01-roll-a-scene.jpg (krajobraz)
http://sucika67.blogspot.com/2015/12/adventi-varakozas-6-nap-dobj-es-rajzolj.html (elf)
https://drive.google.com/file/d/0B6d0lK2V4ewPYTVZTDlYVVUzcEE/view (słońce)


Zdjęcie: Paige Cody on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *