Stres W TRAKCIE egzaminu? – oto wskazówki, jak go pokonać!


W czasie egzaminu może się zdarzyć, że stres, zamiast Wam pomóc – zmobilizować Was do pracy i „spiąć” Wasze siły – zacznie Wam przeszkadzać. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mogą być pomocne w jego opanowaniu:

1. Przed wyjściem z domu zjedz coś, ale nie przejadaj się – zarówno zbyt pusty/zbyt pełny żołądek nie będzie sprzyjał Ci w tym dniu.

2. Skanuj – poświęć czas, żeby przeczytać wszystkie pytania egzaminacyjne i zastanów się nad tym, ile czasu potrzebujesz na każde z nich. Rozłóż swoje siły odpowiednio.

3. Nie myśl o tym, jak Ci pójdzie, tylko skup się nad zadaniami – zastanów się, jak możesz je najlepiej wykonać czy rozwiązać.

4. Nie panikuj – nawet jeśli dostałeś pytania, na które nie do końca wiesz, jak odpowiedzieć, pomyśl, że jesteś uczniem nie od wczoraj, masz dużą wiedzę – postaraj się przeszukać swoją pamięć. Jest duża szansa, że znasz odpowiedź, tylko chwilowo straciłeś do niej dostęp.

5. Najpierw zajmij się pytaniami/zadaniami, których rozwiązań jesteś pewien – te bardziej złożone lub te, wobec których masz wątpliwości, zostaw na koniec.

6. Pamiętaj o oddychaniu! – pod wpływem stresu możesz wstrzymywać oddech, co ogranicza dotlenienie mózgu, a to z kolei negatywnie wpływa na pamięć i intelekt. Weź spokojnie kilka głębszych oddechów, policz do 10 i z powrotem.

7. Technika STOP – kiedy zaczynasz mieć „czarne myśli” (np. „Nie dam rady”, „Nic nie rozumiem”, „Nie potrafię odpowiedzieć na żadne pytanie”), krzyknij sobie wewnętrznie „STOP!” albo wyobraź sobie w głowie znak drogowy STOP, albo czerwone światło drogowe. Następnie zacznij planować swoją pracę nad zadaniami.

8. Mantra – „mantra” to słowo lub fraza powtarzana wielokrotnie samemu sobie. Powtarzaj sobie takie słowo jak „spokój” czy „relaks” pod nosem lub w głowie. Możesz też stworzyć sobie swoje własne hasło, które działa na Ciebie kojąco lub wspierająco.

9. Zmiana kierunku koncentracji – spójrz przez okno, policz osoby o blond włosach na sali, policz liczbę krzeseł w każdym rzędzie itp. Poświęć chwilę na zabawę w układanie w głowie słów z innych słów, porządkowanie alfabetyczne przedmiotów itp. Skoncentruj się na innym, zupełnie niezwiązanym działaniu. Odetchnij… i wróć do testu.

10. Czas na sprawdzenie – pamiętaj, żeby przewidzieć czas na sprawdzenie swojej pracy.

I pamiętaj! Jesteś wartościowym człowiekiem, którego czeka jeszcze wiele dobrego! Wszystko tak naprawdę przed Tobą! 🙂

POWODZENIA!!! 

źródło: https://myslepozytywniewiecjestem.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *