NIE GRYZIE, CO NAJWYŻEJ POKAŻE CI JĘZYK!

Fakty i mity dotyczące pracy współczesnego logopedy.

Kim jest logopeda?

Przekonani jesteśmy, że logopeda uczy poprawnie mówić „r” i oraz szafa zamiast safa. To najczęściej słyszane odpowiedzi. Lecz czy to na pewno prawda? Oczywiście, to właściwie tylko ułamek prawdy. Logopeda zajmuje się wieloma różnymi aspektami mowy, nie tylko prawidłową wymową, ale również szeroko pojętą komunikacją interpersonalną.

Czy jest to pani w białym fartuchu z laryngologicznym lusterkiem na głowie, wymachująca szpatułką? Jasne, że nie. To sympatyczna i ciepła osoba, która służy fachową pomocą a dzieci zachęca do pracy poprzez kreatywną zabawę.

Czym zajmuje się logopeda?

Myślimy, że logopeda siedzi przed lustrem i katuje ćwiczeniami języka. Nie ma nic bardziej mylnego. Otóż logopeda to przede wszystkim terapeuta mowy. Zajmuje się zarówno diagnozą jak i terapią wad wymowy i wszelkiego typu zaburzeń związanych z mową występujących u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia buzi i języka to jedynie mała choć znacząca część należąca do obowiązków logopedy. Zazwyczaj jest to zabawa, przyjemny masaż buzi połączony z terapią.

Co właściwie robi logopeda?

Niewielu z Was zdaje sobie sprawę na jakich polach może pomóc ten specjalista. Wymieniać można wiele, jednak do najważniejszych zadań logopedy należą m.in. wczesna interwencja logopedyczna, czyli opieka nad niemowlętami. Następnie zajęcia profilaktyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, usprawniające pracę aparatu artykulacyjnego (w skrócie ćwiczenia buzi i języka), które poprawiają wymowę, wprowadzają aktywność słowną. Zajęcia z zakresu emisji głosu, właściwej dykcji i logorytmiki są pomocne zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. W skład kompetencji logopedy wchodzi także terapia wad wymowy, czyli nauka prawidłowej wymowy oraz terapia zaburzeń karmienia i połykania u osób w każdym wieku. Logopeda pracuje również z osobami jąkającymi się i z osobami niesłyszącymi. Prowadzi terapię z dziećmi i osobami dorosłymi dotkniętymi wszelkimi chorobami oraz zespołami chorobowymi, wśród których zauważa się problemy z mową. Pomaga w usprawnianiu komunikacji u osób po zabiegach operacyjnych lub radio/chemioterapii w obrębie głowy i szyi np. po laryngektomii – usunięciu krtani.

To chyba najważniejsze zadania logopedów. Jak widać jest ich całkiem sporo. O wielu z nich pewnie nie wiedzieliście, dlatego warto szerzej poznać pracę tych specjalistów, aby w przyszłości wiedzieć do kogo udać się po pomoc np. ze swoim dzieckiem.

Gdzie można spotkać logopedę?

Na logopedę można natknąć się w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolach, szkołach, gabinetach logopedycznych, szpitalach. Tego specjalistę można spotkać wszędzie tam, gdzie są osoby potrzebujące pomocy.

Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich jakiś problem z mową lub którąkolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości, nie musisz się wstydzić, ponieważ logopeda przy dzisiejszej wiedzy i rozwiniętej technice, pomoże każdemu, w każdym wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *